Kultūra

Siųsti el.paštu Spausdinti Facebook Linkedin Twitter

Istorinėje LR Prezidentūroje – renginiai skirti S. Dariaus ir S. Girėno skrydžiui per Atlantą

+ -
2013-04-30 10:30:33

Istorinėje LR Prezidentūroje – renginiai skirti S. Dariaus ir S. Girėno skrydžiui per Atlantą

Gegužės 1 d. Istorinėje Prezidentūroje Kaune bus pagerbti legendiniai lakūnai Steponas Darius ir Stasys Girėnas, savo skrydžiu per Atlanto vandenyną prieš 80 metų įrodę, kad tvirtas tikėjimas idėja ir ryžtas gali nugalėti visas kliūtis.

Su lakūnų gyvenimu, pasiruošimu skrydžiui, nuopelnais sportui, aviacijai ir visuomenei supažindins muziejaus sodelyje atidaroma didelio formato fotografijų paroda „Vardan tos Lietuvos! Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gyvenimo skrydis”. Apie lakūnų atminimo įamžinimą taip pat pasakos Istorinės Prezidentūros Adjutanto kambaryje įrengta pašto ženklų, pinigų, medalių, kitų meno kūrinių, išleistų „Lituanicos“ skrydžiui paminėti, paroda. Keli šimtai įvairaus amžiaus bėgikų, nuo 8 iki 81 metų, stos prie bėgimo „Ir stok už garbę Lietuvos!“ starto linijos tam, kad išreikštų savo pagarbą didiesiems lietuvių tautos svajotojams.

Dar 1927 m. S. Dariui užgimusią mintį parskristi tėvynėn iš Amerikos be nusileidimų už Atlanto susitikę du lietuvių lakūnai rūpestingai brandino. Keletą metų intensyviai dirbo, rengdami parodomuosius skrydžius ir tokiu būdu rinkdami reikiamas lėšas įsigyti lėktuvui, kurį rekonstravo ir pavadino „Lituanica“. Dar kurį laiką teko padirbėti kaupiant lėšas degalams, kol pagaliau 1933 m. liepos 17 dieną, atsisveikinę su šeimos nariais, rėmėjais ir gerbėjais, lakūnai pradėjo savo skrydį iš Niujorko Lietuvos link. Nors pritrūko labai nedaug iki Kauno oro uosto, kur „Lituanicos“ laukė minios žmonių, tačiau idėjos didingumas, įgavęs naują prasmę tragiškos žūties akivaizdoje, pavertė S. Darių ir S. Girėną lietuvių tautos herojais, kurių simbolinė reikšmė tautai bėgant metams tik stiprėjo.

Fotografijų parodoje, kuri Istorinės Prezidentūros kiemelyje veiks net iki spalio pabaigos, bus eksponuojamos Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, Lietuvos aviacijos muziejuje ir Vytauto Didžiojo karo muziejuje saugomos fotografijos, kuriose užfiksuotos svarbiausios S. Dariaus ir S. Girėno gyvenimo akimirkos. Parodos rengėjus konsultavo J. Čepas, prof. S. Sajauskas, A. Burkus. Parodą iš dalies parėmė Kultūros rėmimo fondas, Kauno miesto savivaldybė.

„Ir stok už garbę Lietuvos!“ – jau trečiasis Istorinės Prezidentūros organizuojamas bėgimas Kauno miesto gatvėmis, siekiant atgaivinti tarpukario tradicijas. Kiekvienais metais šis bėgimas skiriamas aktualiai ir simboliškai sukakčiai minėti, daug kas jį jau vadina patriotų bėgimu. Šiais metais tai ypatingai akivaizdu: bėgime dalyvauti planuoja ne tik profesionalūs bėgikai, bet ir mėgėjai iš įvairių Lietuvos miestų, organizacijų, universitetų, daugybė įvairių karinių pajėgų atstovų.

Parodą ir bėgimą globoja Prezidentas Valdas Adamkus, kuris renginio metu pasidalins prisiminimais ir įžvalgomis apie S. Darių ir S. Girėną bei jų žygio simbolinę reikšmę lietuvių tautos istorijai ir dabarčiai. Prezidentas taip pat apdovanos bėgimo nugalėtojus bei įteiks atminimo dovaną renginio dalyviui, teisingai atsakiusiam į Prezidento parengtą klausimą apie legendinius lakūnus. Parodos kuratorė muziejininkė Justina Minelgaitė jau pasiruošusi patikrinti susirinkusiųjų žinias apie S. Darių ir S. Girėną, jos prizai – suvenyrinės renginio kepuraitės.

Registracija bėgimui vyko internetu. Organizatoriai buvo priversti stabdyti registraciją 5 valandomis anksčiau nei planuota dėl per didelio besiregistruojančiųjų skaičiaus. Vietojo planuotų 500 bėgikų renginio organizatoriams teks galvoti kaip išpildyti įsipareigojimus daugiau kaip 600 bėgikų. Renginio dieną, kaip ir numatyta nuostatuose, registracija nebus vykdoma. Bėgikai startuos Istorinėje Prezidentūroje, bėgs Laisvės alėja iki Soboro ir atgal, finišuos taip pat Istorinėje Prezidentūroje. Bėgikams siūlomos dvi distancijos: 10 km ir 3,3 km. Bėgimo nugalėtojai ir prizininkai (vyrai ir moterys abiejose distancijose) bus apdovanoti atminimo taurėmis. Visi 10 km distancijos dalyviai, įveikę nuotolį per nurodytą laiko limitą, ir pirmieji 100 dalyvių, finišavę 3,3 km distancijoje, gaus suvenyrinius bėgimo marškinėlius. Jauniausias ir vyriausias bėgimo dalyviai bus apdovanoti atminimo dovanomis. Visi bėgimo dalyviai, įveikę pasirinktą distanciją per nurodytą laiko limitą, gaus dalyvio diplomą, kuriame bus įrašytas asmeninis bėgimo laikas.
Nugalėtojų laukia ir garbių svečių bei renginio informacinio rėmėjo dienraščio „Kauno diena“ atminimo dovanos.

Bėgimo „Ir stok už garbę Lietuvos!“ pagrindiniai organizatoriai, Istorinė Prezidentūra Kaune, dėkoja kelioms dešimtims partnerių, rėmėjų ir bėgimo idėjos palaikytojų, kurių geranoriškumas padėjo įgyvendinti idėją. Bėgimas yra nekomercinis (nėra dalyvio starto mokesčio; bus imamas 10 lt užstatas už bėgimo „čipą“, kuris po finišo bus grąžintas), tad jo organizavimas tapo tikru iššūkiu. Bėgimą kartu su Istorine Prezidentūra Kaune rengė Kauno miesto savivaldybė, Kauno bėgimo mėgėjų klubas ir Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacija. Projektą iš dalies finansavo Kultūros rėmimo fondas bei Kauno miesto savivaldybė.

Renginio organizatoriams geranoriškai talkino daugybė organizacijų ir įmonių: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokykla, Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos, Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų mokykla, Informacijos technologijų mokymo centras, UAB „Nortijos Grupė“, Kauno Rotary klubas „Romuva“, Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Sporto savanorių sąjunga, Lietuvos sporto universitetas, AB „Plasta“, Lietuvos fizinio lavinimosi sąjunga, Kauno kultūros centras „Tautos namai“, UAB „Toi Toi Lietuva“. Renginio informaciniai partneriai – Lietuvos Radijas ir dienraštis „Kauno diena“. Renginio vanduo – „Rasa Light Minerals“.

Daugiau informacijos www.istorineprezidentura.ltŽymos: Steponas Darius ir Stasys Girėnas
Kas vyksta Kaune?
  • 12:00 - 13:00
  • 13:00 - 14:00
  • 14:00 - 15:00
  • visa diena

KAUNO MUZIKA

Vieta, kur rasi KAUNO atlikėjų arba muzikos, atliekamos KAUNE, vaizdo klipus...